Aranżacja kuchni to nie lada wyzwanie. Zwłaszcza jeśli pomieszczenie jest małe lub połączone z salonem. Jednym z rozwiązań, które maksymalne wykorzystuje przestrzeń, jest wysoka zabudowa. Górne szafki sięgają sufitu, a tam, gdzie jest to możliwe, stawia się wysokie szafy — spiżarnie. W tym artykule odpowiemy na pytanie, czy wysoka zabudowa jest praktyczna oraz jaką wybrać, aby nie była przytłaczająca.
Jak umeblować kuchnię, aby zyskać więcej miejsca do przechowywania
Podział funkcjonalny kuchni przewiduje trzy strefy: gotowania, sprzątania i przechowywania. Organizacja tej ostatniej jest sporym problemem szczególnie dla posiadaczy kuchni małej lub łączonej z salonem. W pierwszej brakuje miejsca, a w drugiej odpadają dwie ściany, przy których można ustawić meble.
W obu wspomnianych kuchniach przestrzeń przechowywania można zwiększyć poprzez wysoką zabudowę, czyli wybór szafek wiszących, które sięgają sufitu. Do wyboru są dwie opcje — zabudowa jednopoziomowa lub dwupoziomowa. W ostatnim przypadku możliwy jest dobór frontów o różnej kolorystyce, co jest stylowym i bardzo modnym ostatnio rozwiązaniem. To znaczy, że szafki położone niżej są w innym kolorze od tych usytuowanych pod sufitem.
Wysoka zabudowa w kuchni przewiduje wstawienie do kuchni słupka o dopasowanej do wymiarów pomieszczenia szerokości. Mebel ten może pełnić funkcje spiżarni. Przechowywane w nim zapasy żywności będą szybko dostępne. O wiele łatwiej kontrolować stan posiadania i robić listę zakupów, jeśli wszystkie produkty można ogarnąć jednym spojrzeniem. Niestety szafki tego rodzaju zabierają miejsce na blat, zmniejszając przestrzeń roboczą.
Wysoka zabudowa w kuchni — wady i zalety rozwiązania
Wysoko zabudowana kuchnia to co prawda więcej miejsca do przechowywania, ale przedmioty umiejscowione wysoko są trudniej dostępne. Aby po nie sięgnąć, nie ma rady, trzeba się wspiąć. O tym, jak wysoko, decyduje wysokość stropu. Jeśli jesteś osobą niewysoką, możesz mieć problem z dostępem do sprzętów lub korzystanie z nich może okazać się niewygodne.
Jest to wada, która sprawia, że wysoka zabudowa może wydawać się mniej praktyczna. Jednakże oprócz rzeczy codziennego użytku w kuchni przechowujemy sprzęty lub naczynia wykorzystywane okazjonalnie. Mogą to być:
- dodatkowa zastawa dla gości,
- szybkowar,
- patera,
- drobny sprzęt AGD.
Jeśli jesteś właścicielem małej kuchni, pewnie znasz to uczucie, kiedy musisz rezygnować z zakupu przydatnego sprzętu tylko dlatego, że nie masz go gdzie schować. Ograniczasz się do niezbędnego minimum, niekiedy zawężając swoje możliwości kulinarne. Wysoka zabudowa, chociaż nie pozwala na łatwy dostęp do wszystkich produktów, pozwala mieć ich trochę więcej. I to stanowi jej największą korzyść.
Przechowywanie w kuchni z wysoką zabudową warto rozplanować w taki sposób, że te najrzadziej używane sprzęty ukrywamy na najwyższym poziomie, a odpowiednio niżej te, które wprawiane są w ruch częściej.
Czytaj także: Wszystko o projektowaniu i urządzaniu kuchni
Aranżacja kuchni w wysokiej zabudowie
Wysoka zabudowa w kuchni z dwoma modułami szafek wiszących daje sporo możliwości aranżacyjnych. Jasne i jednolite fronty szafek dają wrażenie czystości i elegancji. Polecamy taki wybór szczególnie do dużych kuchni. We wnętrzach o niewielkiej powierzchni jednolita zabudowa może przytłaczać lub być… nudna. Pamiętaj, że im mniejsza kuchnia, tym mniej miejsca na dekoracje.
Aby uniknąć przytłoczenia i nudy, warto nieco urozmaicić aranżację. W wysokiej zabudowie małej kuchni możesz uwzględnić przeszklone fronty w jednym z rzędów szafek wiszących np. dolnym, a górne zamontować pełne. Taki układ nada kuchni lekkości i przestronności. W szafkach z przeszklonymi frontami możesz przechowywać naczynia, które będą się ładnie prezentować, a za pełnymi drzwiczkami schować wszystko, co jest bardziej praktyczne niż estetyczne.
Wiele projektów kuchni przewiduje zestawienie frontów w różnych kolorach. Pierwszy rząd szafek wiszących można dopasować kolorystycznie od wykończenia ściany, najwyższy natomiast zestawić z frontami szafek dolnych. Jest to rozwiązanie, które również optycznie powiększa kuchnię. Aby wzmocnić ten efekt, warto wybrać niżej położone szafki górne nieco płytsze od reszty mebli.
Jak zaprojektować kuchnię — wybrać meble na wymiar czy modułowe?
Istotną kwestią w projektowaniu kuchni jest decyzja, czy wykonanie mebli zlecić stolarzowi, czy wybrać meble modułowe. Meble na wymiar gwarantują produkt szyty na miarę. Niestety jest to rozwiązanie dość drogie, więc niedostępne dla każdego.
Meble modułowe to gotowe zestawy lub pojedyncze szafki, które możesz dowolnie ustawiać w swojej kuchni. Zarówno korpusy, jak i fronty kupujesz oddzielnie, co daje wiele możliwości aranżacyjnych.
Projektowanie kuchni zacznij od dokładnego pomiaru pomieszczenia. Rozplanuj rozmieszczenie najważniejszych sprzętów: lodówki, kuchenki i zlewozmywaka. Najlepiej, aby były one oddalone od siebie, wyznaczając trzy najważniejsze strefy funkcjonalne — przechowywania, sprzątania i gotowania. Lodówka i kuchenka powinny znajdować możliwie najdalej od siebie, a między nimi należy umiejscowić zlew — zgodnie z zasadą trójkąta roboczego.
Po rozmieszczeniu sprzętów wybierz korpusy szafek dolnych. Następnie dobierz do nich szafki górne. Do wyboru masz jedno lub dwupoziomowe. Druga opcja dostarcza więcej zabawy i pozwala stworzyć nieszablonową kuchnię, o czym pisaliśmy wyżej. Na końcu wybierz rodzaj frontów. Projekt przenieś na kartkę w formie prostego rysunku, który ułatwi pracę wyobraźni, a potem zakupy.
Meble modułowe, również te do wysokiej zabudowy, znajdziesz w sklepach meblarskich, ale też w dobrze zaopatrzonych marketach budowlanych. Dostępność wielu wariantów umożliwia wybór rozwiązań pasujących do każdej kieszeni.
Nazywam się Karol Nowak i od lat pasjonuję się tematyką budownictwa oraz aranżacji wnętrz. Zajmuję się doradztwem w zakresie remontów, wykończeń i wyposażenia domów oraz mieszkań. Moje doświadczenie opiera się na licznych projektach, w których pomagałem klientom tworzyć funkcjonalne i estetyczne przestrzenie, dostosowane do ich indywidualnych potrzeb.